Click for English...
Antalya Oteller Tarihi-Yerler Müze Su-Altı Dağlar Mutfak Milli Parklar Mağaralar Şelaleler Flora Doğa Sparları
Site içinde ara

MAĞARALAR


Tarihi Yerler - Oteller


Karataş-Semahöyük Mağarası
Antalya'ya 115, Elmalı'ya 5 km. uzaklıktadır.

Karain Mağarası
Antalya - Burdur karayolunun 13. km.'sinde Karain işaret levhasından sola dönülerek Karain Mağarası yoluna girilir. Antalya'ya uzaklığı 27 km.'dir.

Düdensuyu Magarasi
Antalya'nin ?bradi ilçesinde bulunan magara.
Altinbesik Düdensuyu magarasi ilk kez 1966 yilinda, bölgede Oymapinar baraji ile ilgili yapilan arastirmalar sirasinda bulunmustur. Adini bir üst kisminda yer alan Altinbesik tepesinden almistir.
1966 - 1967 yillarinda ?ngiliz ve Fransiz magaracilar ile ilk denemeler yapilarak kamuoyuna tanitilmistir.
Magara içinden çikan su, yeraltindan Beysehir Gölü ile irtibatlidir. Beysehir Gölü'nün kuzeyindeki Mada Adasi'nda bulunan bir düdene kaçan su üzerinde yapilan boya deneyi, Düdensuyu magarasindan çikan ve Manavgat Çayi'na karisan suyu boyamis ve böylece bu yer alti iliskisi kanitlanmistir.
Altinbesik Düden suyu magarasi iki kat üzerine yayilmistir. Magaraya 200 mt. uzunlukta bir yeralti gölü üzerinden botla girilmektedir. Bu gölün sonunda traverten olusumlari vardir. Göl sonundan 44 mt.'lik dikey bir traverten olusumu üzerinden ikinci kata çikilmakta ve oradan 130 mt. uzunlugunda ince uzun sig bir göl baslamaktadir. ?kinci katin sonuna kadar küçük gölükcükler ve orta kismindada göçük yapan çok büyük ve yüksek bir salondaki kalker bloklari üzerinden, 1,5 km. kadar ilerlenebilmektedir. Magaranin bu bölümü kismen fosil durumuna geçmistir, üst kat sag ve sol cihetlerde bulunan yan kollarin hepsi henüz arastirilmamistir.
1985 yilinda 10 kisilik bir Japon magara grubu magarada arastirma yapmis; 1.göl sonundaki 44 m.'lik duvar önünden, memba seklinde çikansuya dalis yaparak sifonun arka tarafina geçtikleri ve kumsal bir zemin üzerinden birçok gölleri geçerek dagin içine dogru 3500 mt. ilerledikleri bildirmislerdir.
1992'da Orta Dogu Teknik Üniversitesi su alti dalis ekibine mensup, magara sifonlarina dalis yapan dalgiçlar, magara içindeki yer alti gölüne dalis yapmislar, fakat arkaya geçit veren sifonun agzini bulamamislardir.
Magaradaki arastirmalar henüz bitmemistir. Zaten magara turizme açildiginda da bütün sistemin dolasilmasi mevzubahis degildir. Düden suyu halen aktif bir sistem oldugundan, bu durumu gözetilerek turizme açilmistir. Yagisli günlerde Düden patlamasi olmakta ve magaradan çok büyük su çikmaktadir.


Karain Mağarası

Karain Mağarası
Damlatas Magarasi

Damlataş Mağarası,Alanya şehir içinde ve deniz kıyısında Merkeze 3 km. uzaklıkta bulunmaktadır. »Altinbesik Dudeni

Dünyanın en ilginç mağaralarından birisidir. Ürünlü Köyü sınırları içerisindedir. »