Click for English...
Antalya Oteller Tarihi-Yerler Müze Su-Altı Dağlar Mutfak Milli Parklar Mağaralar Şelaleler Flora Doğa Sparları
Site içinde ara

MİLLİ PARKLAR


Tarihi Yerler - Oteller


Köprülü Kanyon Milli Parkı
Manavgat'ın sınırları içerisindedir. Bolasan Köyü ile Beşkonak arasında 14 km. uzunluğunda, 100 m. derinliğinde bir vadidir.

Düdensuyu Magarasi
Antalya'nin ?bradi ilçesinde bulunan magara.
Altinbesik Düdensuyu magarasi ilk kez 1966 yilinda, bölgede Oymapinar baraji ile ilgili yapilan arastirmalar sirasinda bulunmustur. Adini bir üst kisminda yer alan Altinbesik tepesinden almistir.
1966 - 1967 yillarinda ?ngiliz ve Fransiz magaracilar ile ilk denemeler yapilarak kamuoyuna tanitilmistir.
Magara içinden çikan su, yeraltindan Beysehir Gölü ile irtibatlidir. Beysehir Gölü'nün kuzeyindeki Mada Adasi'nda bulunan bir düdene kaçan su üzerinde yapilan boya deneyi, Düdensuyu magarasindan çikan ve Manavgat Çayi'na karisan suyu boyamis ve böylece bu yer alti iliskisi kanitlanmistir.
Altinbesik Düden suyu magarasi iki kat üzerine yayilmistir. Magaraya 200 mt. uzunlukta bir yeralti gölü üzerinden botla girilmektedir. Bu gölün sonunda traverten olusumlari vardir. Göl sonundan 44 mt.'lik dikey bir traverten olusumu üzerinden ikinci kata çikilmakta ve oradan 130 mt. uzunlugunda ince uzun sig bir göl baslamaktadir. ?kinci katin sonuna kadar küçük gölükcükler ve orta kismindada göçük yapan çok büyük ve yüksek bir salondaki kalker bloklari üzerinden, 1,5 km. kadar ilerlenebilmektedir. Magaranin bu bölümü kismen fosil durumuna geçmistir, üst kat sag ve sol cihetlerde bulunan yan kollarin hepsi henüz arastirilmamistir.
1985 yilinda 10 kisilik bir Japon magara grubu magarada arastirma yapmis; 1.göl sonundaki 44 m.'lik duvar önünden, memba seklinde çikansuya dalis yaparak sifonun arka tarafina geçtikleri ve kumsal bir zemin üzerinden birçok gölleri geçerek dagin içine dogru 3500 mt. ilerledikleri bildirmislerdir.
1992'da Orta Dogu Teknik Üniversitesi su alti dalis ekibine mensup, magara sifonlarina dalis yapan dalgiçlar, magara içindeki yer alti gölüne dalis yapmislar, fakat arkaya geçit veren sifonun agzini bulamamislardir.
Magaradaki arastirmalar henüz bitmemistir. Zaten magara turizme açildiginda da bütün sistemin dolasilmasi mevzubahis degildir. Düden suyu halen aktif bir sistem oldugundan, bu durumu gözetilerek turizme açilmistir. Yagisli günlerde Düden patlamasi olmakta ve magaradan çok büyük su çikmaktadir.

Olympos Milli Parkı
1972 tarihinde Antalya ili Kemer ilçesi sinirari içinde bulunan dogal ve tarihi güzelliklerin korunmasi için sit alani olarak korunmaya alinan bölge.
Olimpos-Beydaglari Sahil Milli Parki Sarisu'dan itibaren Antalya - Kumluca karayoluna ve Akdeniz'e paralel olarak Gelidonya Burnu'na kadar uzanmaktadir. Akdeniz Körfezinin bati sahilinde muhtesem güzellikte dogal plajlar antik sehirler vardir. Çirali ve Adrasan Plaji bunlardan en güzel ve uzun olanidir. Milli Park giris noktasindan itibaren Topçam, Küçük Çalticak, Büyük Çalticak, Kargicak 1-2 gibi günübirlik mesire alanlara uzun plajlara sahip orman ve denizin kucaklastigi ender tabiat harikalaridir.
Ayrica Milli Park içinde Göynük Çadirli Kampi (100 çadir) ve Kemer'e 3 km mesafede Kindilçesme Çadirli Kamp alani (225 çadir) bulunmaktadir. Kemer içerisinde özel mütesebbislerce düzenlenip isletilen Folklorik Yörük Parki, Ayisigi Parki da milli parkin önemli deger ve güzelliklerindendir.
Phaselis Antik Kenti jeolojik, tarihi, flora ve fauna güzelliklerin bulundugu bir yol kavsagi niteligindedir. Çirali Sahili, Olympos antik kenti ve Yanar tas, Milli Park'in sembol kaynaklarindandir.


Köprülü Kanyon

Köprülü Kanyon
Koprulu Kanyon Milli Parki

Manavgat'ın sınırları içerisindedir. Bolasan Köyü ile Beşkonak arasında 14 km. uzunluğunda, 100 m. derinliğinde bir vadidir. »Termessos Milli Parki

Antalya-Korkuteli yolunun 30. km.'sinde Termessos Ulusal Parkı'na Ulaşılır. Bu parkta Antik Termessos dağ kenti vardır. »Olympos Milli Parki

Antalya'nın Batısında dimdik yükselen ve dorukları karlarla kaplı »