Click for English...
Antalya Oteller Tarihi-Yerler Müze Su-Altı Dağlar Mutfak Milli Parklar Mağaralar Şelaleler Flora Doğa Sparları
Site içinde ara

ANTALYA MÜZESİ


Tarihi Yerler - Oteller


Antalya Müzesi
Antalya Müzesi'nin kurucusu olan merhum Süleyman Fikri Erten, ilk olarak Tekeli Mehmet Pasa Camii'nin karsisinda yer alan küçük bir mescitte eski eserleri toplayarak Müzenin kurulusuna ilk adimini atmistir. 1922 yilinda Kaleiçi'ndeki Aladdin Camii'ne, 1937 yilinda da Yivli Minare Camii'ne tasinmis olan Müze, 1972 yilindan bu yana da bugünkü binasinda hizmet vermektedir.
1988 yilinda "Avrupa Konseyi Özel Ödülü"ne layik görülen Antalya Müzesi, 13 sergi salonu ile bahçe ve açik galeriden olusmaktadir. Koleksiyonundaki eserlerin çogu büyük bir arkeolojik zenginlige sahip Antalya bölgesinde yapilan periyodik kazilardan elde edilmis olup, sergileme ilk insandan baslayarak günümüze dek gelen kronolojik bir siralama ile yapilmis.

Çocuk Bölümü
Bu salonda çocuklarin çaglar önce oynadigi oyuncak ve oyunlar sergilenmektedir. Atölye bölümünde geçici olarak yer alan sergide ise; birçogu artik yok olmus tipik bir Anadolu kenti çarsisi görülebilir.
Prehistorya Salonu
Antalya'nin 30 km kuzeybatisindaki Karain Magarasi buluntulari, insanin alet yapmasiyla baslayan kültür evrimini ilk tas çaglarindan baslayarak gözler önüne sermektedir. Vitrinlerde Alt Paleolitik'ten baslayan kronolojik bir siralamayla Karain Magarasi'nin tas ve kemikten yapilmis aletleri, incir ve bugday gibi fosillesmis bitki kalintilari, dis ve iskelet parçalari sergilenmektedir. Bunlarin Neolitik, Kalkolitik ve ?lk Tunç çagina ait buluntularin sergilendigi vitrinler takip etmektedir. Elmali - Semahöyük kazilarinda bulunan ve küpün içine ölünün, bir bebegin ana rahmindeki durus biçimiyle yerlestirildigi ve yanina çesitli armaganlarin konuldugu küp mezar dikkat çekicidir.
Müze Kurtarma Kazilan Salonu
Müze Müdürlügü'nce yürütülen kurtarma kazilarindan özellikle, 1986-1987 yillarinda Elmali Bayindir Köyü yakinlarinda tümülüslerde bulunan ve ?.Ö. 7.-8. yy'lara tarihlenen, Frig Çagi özellikleri göstermesiyle ünlenen altin, bronz, gümüs ve fildisi eserler son yillarin en önemli buluntulari arasindadir. Bu salonda ayrica Karaçalli Köyü Antik Tas ocaklari yakinlarindaki mezarlarda bulunan ve ?.Ö. 5.-4. yy'a tarihlenen boyali çanak çömlek örnekleri sergilenmektedir.

Tanrilar Salonu
Heykeller Perge kazilarindan bulunmus olup, Helenistik orijinallerin ?.S. 2. yy'a ait Roma devri kopyalaridir. Tanrilarin basi Zeus'un çevresine siralanan Aphrodithe, Tykhe, Athena, Apollon, Artemis, Nemesis, Hygeia, Hermes, Dioskurlar ve karsi tarafta yer alan Misir kökenli Serapis, ?sis ve ogullari Harpokrates salonundaki tanrilari olusturur.
Küçük Eserler Salonu
Vitrinlerde, Patara'da mezar buluntulariyla, Apollon ve Herakles heykelleri, Attis basi, bereket ve bollugu simgeleyen Priapos'un mermer heykeli, Misir Kraliçesi Benerike'ye sunulan fayans vazo, toprak ve mermer heykelcikler yaninda degisik formda kandiller ve cam eserlerle ?.Ö. 4. yy'dan ?.Ö. 6. yy arasindaki farkli kültürlerin seçkin örnekleri sergilenmektedir. Salonda ayrica antik batik gemilerden çikartilmis buluntularin yer aldigi su alti vitrini bulunmaktadir.
?mparator Salonu
Bu salondaki heykellerin tümü Perge'de yapilan kazilarda bulunmus olup, ?.Ö. 2.-3. yy'a tarihlenmektedir. ?mparator Hadrian, Traian, Septimus Severus, Faustina, Julia Domna, Julia Soemias ve Plankia Manga gibi portre heykellerin yaninda siyah beyaz mermerden yapilmis Dansöz heykeli ile üç güzeller salonda sergilenen karakteristik heykelleri olustururlar.

Mezar Kültürleri Salonu
Salonun girisindeki Domitias Filikas ailesine ait lahitte kari koca kapakta uzanmis olarak bulunmaktadir. Bölümde yer alan mutluluk ve basarili bir hayatin sembolize edildigi madalyonlu lahit ile iki Herakles lahiti en güzel örnekler arasindadir. Herakles'in on iki macerasini içeren betimlemelerden olusan iki lahitten birinin yasa disi yollarla yurtdisina çikarilan bir parçasi 1983 yilinda geri getirilmis ve yerine monte edilmistir. Salonda ayrica kült kaplari ve steller de sergilenmektedir.
Mozaik Salonu
Salonda sergilenmekte olan mozaiklerin en dkkat çekici olani Seleuceia'da agorada bulunmus olan ve bordüründe ilk çagin en ünlü tarihçi, hatip, düsünür ve matematikçilerinin yer aldigi "Filozoflar Mozaigi" adiyla anilan mozaiktir. Bu bölümdeki vitrinlerde ?.S. 6. yy'a ait Bizans devri birkaç kabartma ve Korydalla definesi yer almaktadir. Bu definenin büyük bir kismi Amerika Birlesik Devletleri'ne kaçirilmistir.
?kona Salonu
Salonda, 18. ve 19. yy'lara ait Antalya bölgesinde toplanmis Ortodoks Hristiyanlarinca kutsal sayilarak önlerinde ibadet edilen ve konulari ?sa Peygamberle Meryem Ana'nin hayatlarindan alinmis sahnelerle, Aziz portreleri olan ikonalar sergilenmektedir. Ayrica Pa-tara'da dogan, Myra'da piskoposluk yapmis olan ve Noel Baba adiyla bilinen Aziz Nicholas'a ait portreler ve ona ait oldugu iddia edilen birkaç kemigin bulundugu vitrin ilginç kösesidir.
Perge Tiyatrosu Salonu
Antalya Müzesi'nin en yeni ve en çarpici salonudur. Salondaki eserlerin tümü Prof. Dr. Jale ?nan ve ekibinin 1985-1993 yillari arasinda Perge tiyatrosunda yaptiklari kazilardan elde edilmis olup; heykel, yüksek kabartma ve mimari parçalardan olusmaktadir. Perge tiyatrosunun sahne binasini süsleyen eserler sirasinda B. iskender, tanri ve tanriçalarla imparatorlar özel bir koleksiyon olusturmaktadir.

Sikke ve Taki Salonu
Sergileme, Anadolu'da ?.Ö. 7. yy'da ilk sikke basim teknigi ve gelenegi ile baslamakta ve sehir sikkeleriyle Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanli dönemi sikkeleri kronolojik olarak günümüze kadar gelmektedir. Salondaki diger vitrinlerde altin ve gümüs defineler ile takilar yer almaktadir.

Etnografya Salonlari
Bu bölümde Anadolu Selçuklulardan baslayarak günümüze gelen "Türk Kültür" ve "Türk ?slam Kültürü" örnekleri ile Antalya bölgesi etnografik eser örnekleri üç ayri salonda sergilenmektedir. ?. Salonda; el yazmasi Kuran-i Kerimler, yazi takimlari, vefk ve saatler, Türk kahve kültürü malzemeleri, takilar, giysiler ve isleme örnekleri sergilemektedir. 2. Salona geçisi saglayan koridorda Türk Hat Sanati örnekleri, tekke ve dini müzik aletleri ile Akseki kasiklarindan örnekleri görmek mümkündür. 2. Etnografya salonunda, kisin yerlesik, yazin Kara çadiriyla göçer Yörük yasantisindan bir kesit verilmektedir. Salonda ayrica Antalya bölgesinin çorap, kolan, heybe gibi el dokumalari ile Dösemealti halilarinin geçmisten günümüze varan örneklerinin sergilenmesi de yer almaktadir. 3. Salonun bir bölümünde tipik bir Antalya evinin oturma odasi, yatak odasi ve banyosu sergilenmektedir. Anadolu'daki belli basli halicilik merkezlerinden örneklerin yer aldigi diger bir bölümde, ?6.yy'a ait madalyonlu Usak halisi dikkat çekicidir. Bölüm; duvarlardaki Antalya evlerinden getirilme ahsap dolap kapaklari ve tavan sergilenmesinin ardindan, müzenin kurucusu Süleyman Fikri Erten'in daktilosu, hesap makinasi ve müzenin ilk mührünün yer aldigi saygi ve ani vitriniyle son bulmaktadir.

ANTALYA MUZESI

Antalya Müzesi'nin kurucusu olan merhum Süleyman Fikri Erten, »Tarih Oncesi Devir

CHIPPED STONE ASSEMBLAGE »Frigya Devri

CHEREMONIAL SYMBOL »Klasik ve Helenistik Devir

CALYX-KRATER »Roma Devri

STATUETTE OF ZEUS »Bizans Devri ve Ikonalar

THE NATIVITY »Selcuklu ve Osmanli Devri

DEEP BOWL »